Miejsca / Podróże

CHODŹ DO LASU – sztuka kąpieli leśnych

04.19.18

Ile swojego cennego czasu poświęcamy na bycie poza domem, z dala od zgiełku miasta? na świeżym powietrzu, właśnie w lesie?

Statystyki dają do myślenia. Wynika z nich, że spędzamy w budynkach 90 procent naszego czasu, wpatrując się głównie w ekrany urządzeń elektronicznych, nieustannie sprawdzając telefon, co finalnie dostarcza nam jeszcze więcej rozdrażnienia aniżeli upragnionego relaksu. Do tego dochodzi sen, ale nie wszyscy jesteśmy takimi szczęściarzami i możemy pozwolić sobie na to minimum 8 godzin głębokiego, regenerującego relaksu. Coraz częściej popadamy w drażliwość, dotyka nas przemęczenie, frustracja. Różowo nie jest. Ale co robimy żeby odreagować nagromadzony stres? Ile temu poświęcamy czasu?

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba nie wiadomo jak dużego wysiłku. Okazuje się, że zwykły spacer do lasu daje ogromną szansę na odpoczynek dla gonitwy myśli, zdystansowania i złapania upragnionego oddechu.

Nie bez kozery, książka która towarzyszy temu wpisowi: „Sztuka i teoria kąpieli leśnych” wyszła spod pióra japońskiego eksperta medycyny leśnej. Jak dłużej się zastanowić to właśnie Japończycy kojarzą mi się z umiejętnością medytacji, wyciszenia i docenienie walorów natury. Przez bardzo długi okres czasu istniało niewiele dowodów naukowych na uzdrawiającą moc lasu, wszystko podpowiadał nam instynkt. Japończycy wprowadzili w latach 80’ narodowy program medycyny lasu, znanej pod tytułową nazwą kąpielą leśną. Jednocześnie rozpoczęli badania aby zdobyć naukowe dowody na lecznicze walory lasu dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. W książce znajdziecie niezliczone korzyści i poparte dowodami przykłady jak wpływa na nas las i jego kojąca zieleń oraz wskazówki jak wykorzystać to najefektywniej dla nas samych.

Las tak naprawdę daje nam wszystko czego potrzebujemy do życia i o tym jest ta książka, o energii, której potrzebujemy by być zdrowszymi. Już sam spacer obniża w nas stany lękowe, niepokoje, złości niezależnie gdzie się go odbywa. Jednak jak pokazały badania spacer po lesie dodatkowo pobudza i podnosi stan naszego wigoru. Taka kąpiel leśna w olejkach eterycznych, które uwalniają drzewa, nie dość że pachnie cudnie to stymuluje naszą odporność organizmu, obniża wydzielanie hormonu stresu, odpręża…aż się chce działać.

 

Jeśli taki efekt wywołuje tylko spacer po lesie, to co by nam dało mieszkanie w pobliżu niego:)?

Mając dwójkę małych szkrabów nie ma lepszej przestrzeni do rozładowania emocji. Nigdy nam się nie zdarzyło wrócić z lasu w nerwach. Zawsze daje to dobre wyciszenie, dystans, uspokojenie myśli i powrót z tą przyjemną lekkością.

Książka absolutnie warta przypomnienia tego co dla nas ważne, dla naszych relacji z otoczeniem. I nie leńcie się, idźcie do lasu!:)

„SHINRIN-YOKU Sztuka i teoria kąpieli leśnych” dr Qing Li, Wydawnictwo Insignis, 2018

 

 

Dodaj komentarz